شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 15:54

الگوریتم هاک (hawk) گوگل

الگوریتم hawk گوگل به سئو محلی(local seo ) مربوط می شود و به “الگوریتم باز شکارچی یا همان شاهین” معروف است. ۲۲ آگوست ۲۰۱۷ روزی که گوگل الگوریتم هاواک را رونمایی کرد.

این الگوریتم تغییرات را روی سئو محلی (لوکال سئو) اعمال می کند. مدتی است گوگل روی سئوی محلی حساس شده است و در حال پیاده سازی انواع تغییرات به ساختار قبلی این بخش از نتایج جست و جوی خود است.

قبل از توضیح "الگوریتم هاک" بهتر است با الگوریتم قدیمی تر در بخش لوکال سئو یعنی الگوریتم پوسوم “Possum” آشنا شویم.

پوسوم یک حیوان بومی استرالیایی است و هاک شکارچی پوسوم ها محسوب است.

الگوریتم یک سایت را به همراه آدرس، شماره تماس و ایمیل منتشر کننده در نتایج جست و جو نمایش می داد که در نوع خود تحولی بزرگ محسوب می شد و به کسب و کار های محلی کمک زیادی می کرد .

در ادامه به روز رسانی این الگوریتم (Possum algorithm) شاهد این بودیم که گوگل تمایل دارد کسب و کارها را بر اساس موقعیت مکانی آنها در نقشه تقسیم بندی کند.

این کار انجام شد اما مشکل بزرگی ایجاد شد، گوگل، کسب و کارهایی که در فاصله مکانی نزدیک به هم بودند مثلا همه در خیابان 7 تیر بودند را بررسی می کرد و  بر اساس یک سری فاکتور مانند قدمت سایت و موارد دیگر، قدیمی ترین را نشان می داد و شرکت های دیگر شانسی برای نمایش نداشتند.


در شکل بالا دو شرکت را می بینید که به فاصله یک دقیقه از هم قرار دارند اما weber orthodontics از نتایج “سئو محلی” حذف شده بود و رقیب آن ها که سابقه فعالیت بیشتر و ورودی ارگانیک بیشتری از گوگل داشتند نمایش داده می شدند.

بعد از روی کار آمدن الگوریتم هاک در ۲۲ اگوست ۲۰۱۷ میبینیم که این شرکت حضور خود را به دست آورد.

خواندن 2981 دفعه