پنج شنبه, 09 شهریور 1396 ساعت 09:00

بهینه سازی شبکه های اجتماعی

Social Media Optimization یا به اختصار SMO و به معنی بهینه سازی (برای) شبکه های اجتماعی است. شبکه های اجتماعی پر طرفدار مانند Facebook و توییتر و گوگل پلاس و Linkedin  و … مدنظرمان است. البته شبکه های اجتماعی بیشتر و قوی نیز وجود دارد. منظور از بهینه سازی شبکه های اجتماعی، جمع کردن طرفدار و جذب مخاطب برای کسب کارتان در این شبکه هاست.

بهینه سازی در شبکه های اجتماعی
لایک،Share,plus,توئیت،انتشار در linkedin,پین پینترست و … همگی یک نشان از فعالیت از شبکه های اجتماعی است که Social Signal نامیده می شوند. اغلب وقتی حرف از بهینه سازی در شبکه های اجتماعی در سئو زده می شود، به معنی افزایش Social Signal ها برای سایت شماست.

اغلب تصور این است که جذب طرفدار از شبکه های اجتماعی، می تواند در سئو موثر باشد. اما واقعیت این است که شبکه های اجتماعی به صورت غیر مستقیم تاثیر گذارند.

بسیاری بر این باورند بهینه سازی در شبکه های اجتماعی یعنی افزایش لایک یا مثبت یک صفحه ای در فیس بوک یا گوگل پلاس که لینک شما در آن وجود دارد. اما خب به راحتی می توان لایک های تقلبی خریداری کرد که تشخیص تقلبی بودن آنها هم برای موتورهای جستجو مقدور نیست. :|

 بدیهی است که گوگل صرف دیدن لایک یا پلاس های زیاد یک سایت، نباید اثر چندانی در رتبه سایت در نتایج بدهد.(دوستان میون پرانتز این رو بگم، منظور زیر سوال بردن تأثیر social signal ها در رتبه بندی نتایج گوگل نیست.صرفا منظورم اینه که هنوز نمیشه روی تأثیر social signal ها در سئو حساب کرد.)

اما چیزی که غیرقابل انکار است این است که انتشار عمومی مطلب شما در شبکه های اجتماعی بخصوص در فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس، حتی اگر هیچ لایک و plus و توییتی نداشته باشد، منجر به index شدن سریع مطلب شما در گوگل می شود. توجه داشته باشیم اینجا صحبت از index است، نه رتبه و صفحه اول.

رتبه بندی به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. مزیت دیگر این است که گوگل تشخیص می دهد، که نویسنده اصلی شما هستید. زیرا زودتر از کپی برداران، مطلب شما ایندکس می شود

با توضیحات بالا، بهتر است نقش شبکه های اجتماعی را برای سایت خود پررنگ تر کنید. اگر فعالیت هر چند اندک، در شبکه های اجتماعی اگر برای شما و آینده شما سود نداشته باشد بی ضرر نیست. دنیا نیز به سمت شبکه های اجتماعی و App ها در حال حرکت است. پس از شبکه های اجتماعی هم برای سئو و هم برای رشد کسب و کارتان استفاده کنید و اثر آن را نادیده نگیرید.

خواندن 2054 دفعه